Ezt a 4 tippet fogadd meg, ha a gyerekeidnek közös szobája van!
Szülőként mindig kihívásokkal teli belevágni az őszbe, hiszen tele van egy csomó sulikezdéshez kapcsolódó feladattal. Ráadásul az iskolakezdés rengeteg új tárgyat is hoz magával: iskolatáska, sportcuccok, íróasztal... és persze mindennek helyet kell találni valahol a lakásban. Még nehezebb a helyzet, amikor két különböző korú gyerkőc osztozik egy szobán. Különösen, ha az egyik iskolás, a másik pedig még ovis, vagy bölcsis…
Ha te is ebben a cipőben jársz, akkor íme néhány tipp, amik segíthetnek abban, hogy ez a közös élettér mindegyik gyerek számára tökéletes legyen!
1. Zónák kijelölése
Fontos, hogy mindkét gyereknek legyen saját élettere, ezért a szoba kialakításánál érdemes különválasztani az óvodás és az iskolás részleget. Az egyik sarok lehet a tanulásé, a másik a játéké. Így mindketten a saját birodalmukban érezhetik magukat.A zónák határait nem muszáj bútorokkal kijelölni, főleg, hogy legtöbbször a tér adottságai ezt nem is engedik meg. Ezért szuper megoldás lehet, ha személyre szabott részletekkel jelölöd a határokat: pl: saját nevükkel ellátott párnákat, vagy fali matricákat használhatsz, de az is jó megoldás, ha az egyik falra mesefigurákat, a másikra pedig tanulást segítő vizuális elemeket teszel.
2. Színek és dekorelemek
Pontosan emiatt válassz semleges alapszíneket a falakra, ugyanis így sokkal könnyebb és költséghatékonyabb lesz idővel frissíteni a dekorációt. Mindig érdemes a gyerekek egyéni érdeklődési körére szabni a dekorációs elemeket, márpedig az elég változékony náluk. Ebben a témában a legnagyobb kihívás az összhang megtartása, ezért ügyelj arra, hogy egyszerre 3 fő színnél több ne jelenjen meg a szobában!
3. Lehetőség a közös és privát időtöltésre is
Amellett, hogy elengedhetetlen a gyerekek privát terének kijelölése, az is ugyanolyan fontos, hogy közösen is tudjanak időt tölteni. Egy közös játékasztal vagy olvasósarok kialakítása szuper megoldás lehet erre. Helyi adottság, vagy anyagi fedezet hiányában egy jól megválasztott és jól elhelyezett függöny remek térelválasztóként tud szolgálni, amivel kedvük szerint tudják megnyitni maguknak a közös teret.
4. Bútorok
Használj multifunkcionális bútorokat, mint pl. az emelt ágy, ami alatt játékhely vagy tároló, esetleg egy olvasósarok, vagy íróasztal is elfér (megfelelő világítás mellett!). Szerezz be különböző tárolóelemeket, mert ezek segítenek a rendezettség megőrzésében és a szobában több helyet biztosítanak a játékra és tanulásra. Az önállóság és függetlenedés kialakulását támogatja, ha alacsony polcokat és fogasokat helyeztek el a gyerekszobában, hogy a legkisebb is elérje a saját dolgait. (Minden esetben figyelj a biztonságos elhelyezésre és rögzítsd a bútorokat a falhoz!!!) Az iskolás gyerkőc cuccait meg nyugodtan teheted magasabbra, hogy ahhoz csak ő férhessen hozzá. Biztosan azt is díjazni fogja, ha kijelölsz neki egy olyan fiókot, vagy szekrényt ahová elrejtheti a privát dolgait a kistesó elől.
Látod? Néhány kreatív ötlettel és tudatos tervezéssel tökéletes életteret alakíthatsz ki a gyermekeidnek. Hidd el, hogy ezek apróságok jelentősen megkönnyítik majd a mindennapjaitokat. Érdemes letölteni a Pinterest alkalmazást is inspirálódásra, ötletgyűjtésre. Imádni fogod, hidd el.